Zakład Wodociągów i Kanalizacji administruje siecią wodociągową o długości blisko 350 kilometrów. Dostarcza wodę dla blisko 7 tysięcy odbiorców (nie licząc wsi poza terenem gminy Krotoszyn), z czego ponad 6,3 tysiąca to gospodarstwa domowe.
Co roku część sieci wodociągowej oraz kanalizacyjnej podlega wymianie. Zakład wodociągów i kanalizacji w latach 1998-2005 przeprowadził szereg modernizacji i wymiany na sieci wodociągowej miasta i gminy Krotoszyn. Przeprowadzono wymianę zużytej sieci wodociągowej wraz z przyłączami w ulicach: Gołębia, Kaszarska, Rynkowa, Rawicka od Langiewicza do torów kolejowych, Piastowska, Polna, Mały Rynek, Floriańska od Małego Rynku do Słodowej, Raszkowska, Ostrowska oraz Fabryczna.
W 2005 roku zrealizowano wymianę sieci wodociągowej w obrębie miasta zamkniętymi ulicami: Zdunowska Piastowska, Kościuszki, 56 Pułku Piechoty Wlkp. Prace te były realizowane równolegle z budową kanalizacji deszczowej i sanitarnej, która była współfinansowana przez Miasto i Gminę Krotoszyn oraz Starostwo Powiatowe w Krotoszynie.
W latach 2005-2007 zrealizowano wymianę odcinków sieci wodociągowej w obrębie osiedla Parcelki. Prace te były prowadzone równolegle z budową sieci kanalizacji sanitarnej i deszczowej, na którą Miasto i Gmina Krotoszyn uzyskały dofinansowanie ze środków Unii Europejskiej.
W 2009 roku wybudowano nową magistralę wodociągową przebiegającą wzdłuż drogi Chachalnia-Krotoszyn. Inwestycja obejmowała położenie dwóch równoległych, powiązanych ze sobą rurociągów. Takie rozwiązanie zapewnia ciągłość dostarczania wody ze stacji uzdatniania wody w Zdunach nawet w przypadku awarii jednego rurociągu.
W latach 2008-2010 Spółka uczestniczyła w realizacji projektu drogowego realizowanego przez Powiatowy Zarząd Dróg w Krotoszynie pod nazwą :"Budowa i przebudowa ciągu ulic powiatowych z włączeniem do dróg krajowych nr 15 i 36 w Krotoszynie - etap I zadanie II. W 2008 roku Spółka wybudowała sieć wodociągową w ul. Łukasiewicza, natomiast w 2010 w ul.Magazynowej (od ul.Kobylińskiej do ul. Rawickiej)
W latach 2010-2012 prowadzono prace wodociągowe na obszarze objętym realizacją przez Miasto i Gminę Krotoszyn projektu pod nazwą: "Uporządkowanie gospodarki wodno-ściekowej na terenie aglomeracji Krotoszyn - etap II". W tym okresie Spółka wybudowała nowe odcinki sieci wodociągowej w ul.Staszica (od ul. Łukasiewicza do ul. Bolewskiego), ul Zdunowskiej (od ul. Staszica do ul.Langiewicza), ul. Młyńskiej, ul.Bolewskiego, ul. Kołłątaja, ul.Sienkiewicza, ul.Ogrodowskiego, ul.Klonowicza, ul.Rawicka,ul. Langiewicza (od Zdunowskiej)
Ponadto w latach 2010-2012 wybudowano nowe sieci w ulicach: Ściegiennego, Więźniów Politycznych, Tyczyńskiego, Waryńskiego oraz Cmentarnej w Tomnicach.
Jednocześnie w związku z szybko postępującą rozbudową zabudowy mieszkaniowej Spółka wybudowała nowe sieci na osiedlu przy ul.Gorzupskiej oraz w Salni i Smoszewie.
Woda pobierana jest ze studni głębinowych w z pokładów czwartorzędowych z głębokości do 90m. Pobierana woda charakteryzuje się dobrą jakością. Woda ze studni dostarczana jest do 4 stacji uzdatniania wody pitnej z lokalizowanych w: Zdunach, Baszynach, Raciborowie oraz Chwaliszewie. Tam ulega procesowi uzdatniania i kierowana jest do systemu sieci wodociągowej.
Jakość dostarczanej wody jest stale monitorowana przez laboratorium Spółki oraz okresowo przez Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego. Należy stwierdzić, że dostarczana woda spełnia wszystkie wymagania jakościowe.
Wszystkie urządzenia dozorowane są przez pracowników przez pełne 24 godziny. Nadzór nad obiektami sprawowany jest również poprzez nowoczesny system monitoringu. Pozwala on także na monitorowanie pracy urządzeń oraz sterowanie nimi. Daje to możliwość bieżącego reagowania na wszystkie sytuacje awaryjne.
W 2012 roku Spółka przystąpiła do budowy systemu monitorowania pracy sieci wodociągowej. W pierwszej kolejności zamontowane zostały urządzenia na sieci przesyłowej dostarczającej wodę do Zdun i Krotoszyna. System ten rejestruje ciśnienie i przepływ wody w sieci, co pozwala bardziej precyzyjnie dostosowywać pracę urządzeń na stacji uzdatniania wody. W 2013 roku opomiarowano w ten sam sposób sieć wodociągową służącą do sprzedaży wody poza Krotoszyn. Dzięki temu uzyskano dane dotyczące warunków funkcjonowania sieci w obrębie miasta.
W latach 2006-2007 na stacji uzdatniania wody w Zdunach dokonano wymiany materiału filtracyjnego na złoże chalcedonitowe. Pozwoliło to na uzyskanie lepszych parametrów wody od przewidzianych w obecnie obowiązujących przepisach. Jest to obecnie jedno z najlepszych rozwiązań technologicznych w zakresie uzdatniania wody. W następnych latach prace te były realizowane na stacjach uzdatniania wody w Raciborowie, Chwaliszewie i Baszynach.
Stacja Uzdatniania Wody w Zdunach korzysta z dwóch ujęć i kilkunastu studni głębinowych o średniej głębokości około 90 m. Woda ze studni głębinowych pompowana jest na układ napowietrzania sprężarką z rozbiciem strugi. Następnie poddawana jest procesowi filtrowania w filtrach otwartych pracujących w układzie filtrów jednostopniowych. W razie potrzeby woda jest dezynfekowana podchlorynem sodu. Następnie pompami II stopnia jest podawana do sieci wodociągowej i zbiorników wody czystej. Zbiorniki pełnią funkcję retencyjną - gromadzą wodę przy małym zapotrzebowaniu i uzupełniają przy dużych przepływach.
Większość wisi na terenie gminy korzysta ze stacji uzdatniania wody zlokalizowanych w miejscowościach Baszyny, Raciborów, Chwaliszew. Na wiejskich stacjach uzdatniania woda pobierana jest także z ujęć głębinowych. Woda ze studni głębinowych pompowana jest na układ napowietrzania w ciśnieniowych aeratorach następnie jest filtrowana w filtrach ciśnieniowych pracujących w układzie filtrów jednostopniowych. W razie potrzeby woda jest dezynfekowana podchlorynem sodu. Następnie jest pompowana do zbiorników wody czystej skąd za pośrednictwem hydroforów trafia do sieci wodociągowej.