22.10.2024 r. Podpisanie umowy
W ramach działania 1.3 Gospodarka wodno-ściekowa Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej otrzyma ponad 9️ mln zł dofinansowania. W dniu 22.10.2024 odbyło się oficjalne podpisanie umowy o dofinansowanie dla projektu pt. "Modernizacja oczyszczalni ścieków w Krotoszynie oraz budowa sieci kanalizacji sanitarnej i sieci wodociągowej na terenie aglomeracji Krotoszyn" z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW). Inwestycja obejmuje modernizację oczyszczalni ścieków w Krotoszynie w zakresie zakupu i montażu dyfuzorów napowietrzających na reaktorze biologicznym, budowę sieci kanalizacji sanitarnej i wodociągowej na terenie Krotoszyna, promowanie projektu oraz edukacji ekologicznej, wykonanie dokumentacji technicznej dla sieci kanalizacji sanitarnej, a także nadzór inwestorski nad ww. inwestycjami. Projekt wyniesie ponad 1️9 mln zł brutto.
Przedmiotem projektu jest wykonanie prac w zakresie gospodarki wodno-ściekowej na terenie gminy Krotoszyn w aglomeracji Krotoszyn w województwie wielkopolskim w powiecie krotoszyńskim.
Aglomeracja Krotoszyn została wyznaczona Uchwałą nr XXVI/256/2020 Rady Miejskiej w Krotoszynie z dnia 29 grudnia 2020 r. w sprawie wyznaczenia obszaru i granic aglomeracji Krotoszyn. Wielkość aglomeracji została wyznaczona na 42 932 RLM. Oczyszczalnią ścieków obsługującą aglomerację jest oczyszczalnia ścieków w KrotoszynieAglomeracja Krotoszyn została ujęta w VI aktualizacji KPOŚK pod numerem PLWL015 (wiersze 1534). Zakres rzeczowy wynika z VI AKPOŚK i został wskazany w kolumnie nr 46 w zakresie sieci kanalizacji sanitarnej planowanej do budowy i 101 w zakresie modernizacji oczyszczalni ścieków.
Zakres projektu obejmuje następująca zadania:
-Częściowa modernizacja oczyszczalni ścieków w Krotoszynie, poprzez zakup i montaż dyfuzorów napowietrzających na reaktorze biologicznym,
-Budowa sieci kanalizacji sanitarnej na terenie Krotoszyna:
·Roboty budowlane i instalacyjne - sieci kanalizacji sanitarnej przy ul. Langiewicza, Rawickiej, Zacisze (łączna długość: 1 476mb).
·Roboty budowlane i instalacyjne - sieci kanalizacji sanitarnej przy Piaczyńskiego, Genowefy Młynarz (łączna długość: 527,43mb).
·Roboty budowlane i instalacyjne - sieci kanalizacji sanitarnej przy ul. Taczaka, Grudzielskiego, Samulskiego (łączna długość: 1 276mb).
·Roboty budowlane i instalacyjne - sieci kanalizacji sanitarnej przy ul. Łanowej, Bażantowej, Jaskółczej (łączna długość: 224,59mb).
·Wykonanie dokumentacji technicznej - sieć kanalizacji sanitarnej w rejonie ul. Łanowej, Bażantowej, Jaskółczej.
· Nadzór inwestorski.
Działania w obszarze gospodarki wodnej na terenie Krotoszyna:
· Roboty budowlane i instalacyjne - sieci wodociągowej przy ul. Langiewicza, Rawickiej, Zacisze (łączna długość: 1 890 mb.
· Nadzór inwestorski.
Promocja projektu i edukacja.
Wydajność nominalna instalacji oczyszczalni zgodnie z założeniami projektowymi została określona na Qśrd = 8 000 m3 /d. W zakresie zadań związanych z oczyszczalnią ścieków w Krotoszynie ujęta została modernizacja polegająca na zakupie i montażu dyfuzorów napowietrzających na reaktorze biologicznym.
Zakres tego zadania jest spójny z „Programem inwestycyjnym w zakresie poprawy jakości i ograniczenia strat wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi” wpisując się w obszar priorytetowy „sieć dystrybucji”.Po zakończeniu projektu aglomeracja Krotoszyn będzie spełnia wszystkie warunki zgodności z dyrektywą 91/271/EWG.
W ramach przedsięwzięcia zaplanowano także działania promocyjne oraz działania edukacyjne z zakresie podnoszenia świadomości ekologicznej społeczeństwa.
Więcej na: https://www.gov.pl/web/nfosigw/inwestycje-w-odwierty-geotermalne-i-gospodarke-wodno-sciekowa
Zgłaszanie niezgodności w perspektywie finansowej 2021-2027 w programie operacyjnym FEnIKS
Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej SP. z o.o. informuje, że Instytucja Zarządzająca Programem Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko 2021-2027 (FEnIKS), udostępnia proste narzędzie do zgłaszania wszelkich nieprawidłowości lub nadużyć finansowych dotyczących projektów w programie.Przekazywane sygnały o nieprawidłowościach pozwolą na wprowadzenie odpowiednich środków zaradczych oraz przyczynią się do zapewnienia najwyższych standardów realizacji projektów, w szczególności w sposób etyczny, jawny i przejrzysty.
Wszelkie nieprawidłowości można zgłaszać:
- za pośrednictwem formularza
- wysyłając wiadomość na adres e-mail: naduzycia.feniks@mfipr.gov.pl
Więcej informacji:
https://www.feniks.gov.pl/strony/dowiedz-sie-wiecej-o-programie/zglaszanie-nieprawidlowosci/
Informujemy również, że istnieje także możliwość zgłaszania do Instytucji Zarządzającej, Instytucji Pośredniczącej lub Instytucji Wdrażającej podejrzenia o niezgodności Projektu lub działań Beneficjenta z Konwencji o Prawach Osób Niepełnosprawnych (KPON) lub Karty Praw Podstawowych (KPP).
Sygnały, zgłoszenia lub skargi dotyczące wystąpienia niezgodności Projektu z postanowieniami KPP lub KPON mogą przekazywać osoby fizyczne (uczestnicy projektu lub ich pełnomocnicy i przedstawiciele), instytucje uczestniczące we wdrażaniu funduszy Unii Europejskiej, strona społeczna (stowarzyszenia, fundacje), za pomocą:
poczty tradycyjnej - w formie listownej na adres: Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej, ul. Wspólna 2/4, 00-926 Warszawa lub Ministerstwo Klimatu i Środowiska, ul. Wawelska 52/54, 00-922 Warszawa, lub Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, ul. Konstruktorska 3a, 02-673 Warszawa,
skrzynki nadawczej e-PUAP Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej lub Ministerstwa Klimatu i Środowiska lub Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej,
formularza internetowego e-Nieprawidłowości, dostępnego na stronie www.feniks.gov.pl,
mechanizmu sygnalistycznego rozumianego jako dedykowany adres e-mail: rownosc.feniks@mfipr.gov.pl lub naduzycia.feniks@mfipr.gov.pl
doręczenia osobistego do kancelarii Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej ul. Wspólna 2/4, 00-926 Warszawa lub kancelarii Ministerstwo Klimatu i Środowiska, ul. Wawelska 52/54, 00-922 Warszawa lub kancelarii: Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, ul. Konstruktorska 3a, 02-673 Warszawa.
Informacje o programie:
Program Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko 2021-2027 (FEnIKS) jest następcą dwóch wcześniejszych programów Infrastruktura i Środowisko realizowanych w perspektywach 2007-2013 oraz 2014-2020 (POIiŚ). Jego głównym celem jest poprawa warunków rozwoju kraju poprzez budowę infrastruktury technicznej i społecznej zgodnie z założeniami zrównoważonego rozwoju.
Program FEnIKS został przyjęty przez KE 6 października 2022 r.
Jest on niezwykle istotnym narzędziem realizacji polityki energetycznej, klimatycznej i środowiskowej Polski.
Cały program skupiony jest na rozwoju sześciu obszarów tematycznych, tj:
Program FEniKS to największy pod względem finansowym oraz liczby obszarów wsparcia program krajowy w całej Unii Europejskiej. Dzięki tym środkom z nowego funduszu będziemy mogli realizować ważne dla gospodarki i środowiska inwestycje. Środki te będą wspierały m.in. wzrost efektywności energetycznej, redukcję gazów cieplarnianych oraz adaptację do zmian klimatycznych. Realizacja nowych wyzwań i priorytetów przyczyni się więc do szybszego rozwoju nowoczesnej i konkurencyjnej gospodarki w Polsce.
Inwestycje infrastrukturalne w sektorze energetyki mają przyczynić się do poprawy jakości i bezpieczeństwa funkcjonowania sieci elektroenergetycznych oraz rozwoju inteligentnych sieci gazowych i wzrostu ich znaczenia w nowoczesnym, zielonym systemie energetycznym.
Z kolei inwestycje środowiskowe mają wpłynąć na zwiększenie odporności na zmiany klimatu (w tym na susze i powodzie) oraz zapewnić ochronę dziedzictwa przyrodniczego (wzrost zdolności retencyjnych oraz poprawę systemów monitorowania i zarządzania kryzysowego).
Wśród celów programu są również: poprawa gospodarowania wodą pitną oraz ściekami komunalnymi, a także odpadami komunalnymi. Interwencja skierowana jest również na wzmocnienie ochrony bioróżnorodności i naturalnych ekosystemów oraz rozwój systemów monitorowania zasobów przyrodniczych, aby ułatwić ich ochronę.
Budżet programu
Łączna kwota budżetu przeznaczona na inwestycje i przedsięwzięcia wynosi prawie 29,3 mld euro. W tym z Funduszy Unii Europejskiej na realizację całego programu przewidziano kwotę ok. 24,2 mld euro, z czego ok. 11,3 mld euro z FS i 12,9 mld euro z EFRR.
Podział środków UE dostępnych w ramach FEnIKS 2021-2027 pomiędzy poszczególne obszary wsparcia przedstawia się następująco:
W ramach programu realizowanych będzie VIII priorytetów:
Program zakłada realizację ośmiu priorytetów, w ramach których realizowane będą poszczególne, wynikające z rozporządzenia, cele szczegółowe:
Priorytet I: Wsparcie sektorów energetyka i środowisko z Funduszu Spójności
Priorytet II: Wsparcie sektorów energetyka i środowisko z EFRR
Priorytet III: Transport miejski
Priorytet IV: Wsparcie sektora transportu z Funduszu Spójności
Priorytet V: Wsparcie sektora transportu z EFRR
Priorytet VI: Zdrowie
|Priorytet VII: Kultura
Priorytet VIII: Pomoc techniczna