Zakład Wodociągów i Kanalizacji administruje także siecią kanalizacji sanitarnej. Długość sieci kanalizacyjnej w Krotoszynie wynosi 44,3 km, z czego 17,1 km to kanalizacja ogólnospławna, a 27,2 km to sieć sanitarna.
Budową sieci kanalizacji sanitarnej zajmuje się Miasto i Gmina Krotoszyn. Przedsiębiorstwo zajmuje się jej modernizacją.
W ostatnich latach Miasto i Gmina Krotoszyn kładzie bardzo duży nacisk na uregulowanie spraw gospodarki ściekowej. W kilku etapach wybudowano kolektor lewobrzeżny oraz dokonano rozdziału kanalizacji na ulicy Ostrowskiej, Karbowiaka, Armii Krajowej, Batalionów Chłopskich oraz na obszarze wsi Salnia, Lutogniew, Osusz. W latach 2005 - 2006 dzięki pozyskaniu środków unijnych uregulowana została gospodarka ściekowa na terenie osiedla domków jednorodzinnych "Parcelki". W latach 2010-2012 Miasto i Gmina Krotoszyn również z udziałem środków unijnych realizowała II etap uporządkowania gospodarki wodno-ściekowej na terenie aglomeracji Krotoszyn. W ramach tego przedsięwzięcia uregulowano system gospodarki ściekowej w południowo-zachodniej części miasta.
Obecnie w ramach tego samego projektu realizowana jest modernizacja oczyszczalni ścieków. Beneficjentem środków jest Miasto i Gmina Krotoszyn, natomiast Spółka jest podmiotem pokrywającym udział własny. To największa inwestycja realizowana ze środków własnych Przedsiębiorstwa. Na ten cel przeznaczymy około 5,2 mln. zł. Cała wartość projektu, według ceny ofertowej zamyka się kwotą 12,3mln. zł.
Jak wspomniano powyżej Spółka zajmuje się modernizacją sieci, która stanowi naszą własność. W ostatnich latach wyminiliśmy sieć kanalizacyjnę w ulicach: Rawicka, Fabryczna, odcinek Konstytucji 3 Maja, W 2005 roku wraz z Miastem i Gminą Krotoszyn oraz Starostwem powiatowym uregulowaliśmy gospodarkę ściekową na obszarze zamkniętym ulicami: Kościuszki, 56 Pułku Piechoty Wlkp., Zdunowska, Piastowska.
Głównym zadaniem inwestycyjnym w 2008 roku była modernizacja kanalizacji w rejonie ulic Zdunowska, Woskowa, Podgórna, Poboczna. Po raz pierwszy zastosowano metodę renowacji kanałów z pomocą rękawa. Polega ona na uszczelnieniu istniejącego kanału powłoką żywiczną termoutwardzalną.
Oczyszczalnia
W roku 1993 oddano do użytku mechaniczną część oczyszczalni ścieków. Część biologiczną oddano do eksploatacji w roku 1995. Uzyskano bardzo zadowalający efekt ekologiczny. Na oczyszczalnię trafiają ścieki z terenu miasta i gminy Krotoszyn. Ze względu na brak pełnej kanalizacji miasta i gminy część ścieków jest dowożona pojazdami asenizacyjnymi. Dopływające i dowożone do oczyszczalni ścieki przechodzą proces mechanicznego i biologicznego oczyszczania. Proces ten dodatkowo wspomagany jest środkami chemicznymi w celu spełnienia norm dotyczących oczyszczonych ścieków. Oczyszczone ścieki odprowadzane są do cieku Jawnik.
Nad prawidłową pracą oczyszczalni czuwa przez 24 godziny na dobę wykwalifikowany zespół pracowników obsługi oraz specjalizowane laboratorium chemiczne, które na bieżąco kontroluje proces oczyszczania wykonując analizy ścieków dopływających i ścieków oczyszczonych odprowadzanych do odbiornika.
Oczyszczalnia funkcjonuje bardzo dobrze czego dowodem są wyniki kontroli przeprowadzonych przez Państwową Inspekcje Ochrony Środowiska, które zawsze wypadały dobrze.
Jakość oczyszczonych ścieków odpowiada normą określonym w przepisach prawa. Podobnie jak w przypadku wody, jakość ta badana jest w sposób ciągły przez własne laboratorium oraz Państwową Inspekcje Ochrony Środowiska.
Opis procesu oczyszczania ścieków
Nieczystości płynne docierają do oczyszczalni kolektorem sanitarnym. Ze względu na brak pełnej kanalizacji miasta i gminy część ścieków jest dowożona pojazdami asenizacyjnymi. Podczas projektowania oczyszczalni uwzględniono możliwość rozbudowy czyli zwiększenia przepustowości obiektu. W chwili obecnej oczyszczalnia może oczyścić 8000 m3 ścieków dopływających w ciągu doby. Istnieje techniczna możliwość rozbudowy oczyszczalni do przepustowości 32000 m3 na dobę.
Krotoszyńska oczyszczalnia jest dwustopniowa tzn. mechaniczno – biologiczna.
Pierwszym urządzeniem na jakie trafiają ścieki są kraty znajdujące się w tzw. budynku krat. Ścieki na kratach są poddawane procesowi cedzenia w wyniku którego są zatrzymywane grubsze zanieczyszczenia transportowane wraz ze ściekami.
W budynku krat znajduje się także stacja zlewcza, gdzie odbierane są ścieki dowożone pojazdami asenizacyjnymi. Jest to stacja w pełni skomputeryzowana, która na bieżąco rejestruje ilość i pH przywiezionych ścieków. W momencie przekroczenia wartości pH następuje automatyczne odcięcie odbioru ścieków w celu zabezpieczenia prawidłowego funkcjonowania oczyszczalni.
Następnym urządzeniem technologicznym jest piaskownik. W piaskowniku ścieki są pozbawiane zanieczyszczeń mineralnych o średnicach około 1 mm generalnie zwanymi piaskami. Wydzielenie piasków ze ścieków jest realizowane poprzez zwiększenie przekroju poprzecznego koryta, jakim płyną ścieki. Za pomocą zwiększenia przekroju maleje energia zawieszonych w ściekach piasków w wyniku, czego osiadają na dnie piaskownika.
Po piaskowniku ścieki trafiają do osadnika wstępnego. Jest to ostatnie urządzenie pierwszego stopnia oczyszczania ścieków, czyli oczyszczania mechanicznego. W krotoszyńskiej oczyszczalni ścieków jest zainstalowany osadnik radialny. W osadniku wstępnym poprzez proces sedymentacji na jego dnie osiadają zanieczyszczenia organiczne zawieszone w ściekach. Z osadnika wstępnego otrzymujemy dwie frakcje tj. ścieki i osady ściekowe, które podlegają procesom dalszej obróbki.
Pierwsza frakcja, czyli ścieki po mechanicznym oczyszczeniu są przepompowywane do reaktora biologicznego gdzie rozpoczyna się drugi stopień oczyszczania tzw. oczyszczanie biologiczne. W reaktorze wykorzystując osad czynny są usuwane pozostałe zanieczyszczenia. Osad czynny jest to mieszanina bakterii, pierwotniaków, grzybów, które w swoich procesach życiowych przyswajają zanieczyszczenia zawarte w ściekach. Aby proces przyswajania zanieczyszczeń przebiegał prawidłowo należy zapewnić osadowi czynnemu odpowiednią ilość tlenu rozpuszczonego w mieszaninie osadu czynnego i ścieków. Służą do tego urządzenia zwane aeratorami (napowietrzacze). Pracują one w cyklu automatycznym w połączeniu z czujnikami tlenu rozpuszczonego. W wyniku procesów metabolicznych osadu czynnego otrzymujemy ścieki oczyszczone (czysta woda) oraz zwiększoną biomasę.
Następne urządzenie, czyli osadnik wtórny ma za zadanie oddzielenie osadu czynnego od czystej wody. Podobnie jak to miało miejsce przy osadniku wstępnym mieszanina osadu z wodą trafia do radialnego zbiornika gdzie pod wpływem sił grawitacji podlega procesowi sedymentacji, czyli osiadania. Wyodrębniona czysta woda jest kierowana do odbiornika, jakim w przypadku Krotoszyna jest ciek Jawnik. Osad czynny z osadnika wtórnego jest częściowo kierowany z powrotem do reaktora biologicznego jako osad recylkulowany (zaszczep nowych bakterii) a pozostała część trafia na początek procesu oczyszczania ścieków za piaskownik jako osad nadmierny (kondycjonowanie ścieków).
Jak zostało powiedziane wcześniej z osadnika wstępnego otrzymujemy dwie frakcje: ścieki mechanicznie oczyszczone oraz osady ściekowe.
Osady ściekowe wyodrębnione na osadniku wstępnym są kierowane na zagęszczacz w celu usunięcia z nich jak największej ilości wody. W zagęszczaczu osady są mieszane z polielektrolitem kationowym, który ułatwia usunięcie wody z osadów ściekowych.
Po zagęszczaczu osady ściekowe trafiają do otwartej komory fermentacyjnej gdzie zachodzi proces fermentacji metanowej w wyniku, którego otrzymujemy metan, wodę i osady ściekowe w małym stopniu szkodliwe dla środowiska. Z otwartej komory fermentacyjnej osady ściekowe mogą być kierowane na praskę do osadów lub na poletka osadowe gdzie zostają pozbawione pewnej części wody. Na prasce jest to mechaniczne wyciskanie wody, a na poletkach osadowych grawitacyjne odsączanie.